Optimist Open Meeting 2018

Chichester Yacht Club

Results are provisional as of 11:57 on April 15, 2018

Optimist Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Helm Club R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Optimist 6400 Henry  Keegan Parkstone 1.0 1.0 (4.0) 6.0 2.0
2nd Optimist 5252 Sam Watson Emsworth SC (10.0) 2.0 2.0 14.0 4.0
3rd Optimist 6253 Noah Evans RLymYC / RVYC 2.0 3.0 (5.0) 10.0 5.0
4th Optimist 6346 Emma Breese RLymYC 3.0 4.0 (6.0) 13.0 7.0
5th Optimist 6485 Freddie Fitzsimmons RLymYC 4.0 5.0 (16.0) 25.0 9.0
6th Optimist 6444 Gwen Sargent Emsworth SC (14.0) 8.0 3.0 25.0 11.0
7th Optimist 6510 Archie Munro-Price Castle Cove (11.0) 6.0 7.0 24.0 13.0
8th Optimist 6019 Harvey Jenkins Newhaven & Seaford S.C (16.0) 13.0 1.0 30.0 14.0
9th Optimist 6279 Luke Watson Emsworth SC 5.0 (17.0) 10.0 32.0 15.0
10th Optimist 5979 Harry George LTSC 9.0 (10.0) 8.0 27.0 17.0
11th Optimist 6105 Finn Evans RLymYC / RVYC 7.0 (18.0) 12.0 37.0 19.0
12th Optimist 6505 Cameron  Blamey RVYC, RLYC 8.0 (20.0) 11.0 39.0 19.0
13th Optimist 6446 Johnny Sargent Emsworth Sailing Club (19.0) 7.0 13.0 39.0 20.0
14th Optimist 6039 Jack McCormick PYC (24.0) 12.0 9.0 45.0 21.0
15th Optimist 5758 Noa Moskovitch Papercourt 13.0 9.0 (34.0 DSQ) 56.0 22.0
16th Optimist 6350 Lila Edwards Parkstone Yacht Club 6.0 19.0 (20.0) 45.0 25.0
17th Optimist 6145 Sabine Potter Warsash SC 12.0 14.0 (17.0) 43.0 26.0
18th Optimist 5528 Cameron Bignold RLymYC 15.0 (22.0) 15.0 52.0 30.0
19th Optimist 5808 Francesca Aston Bosham Sailing Club 18.0 (29.0) 14.0 61.0 32.0
20th Optimist 6320 Jake Stokes RLymYC (28.0) 15.0 22.0 65.0 37.0
21st Optimist 635 Dylan Green PYC 17.0 (28.0) 21.0 66.0 38.0
22nd Optimist 6272 Tabitha Davies RLymYC 20.0 (24.0) 18.0 62.0 38.0
23rd Optimist 6202 Findlay Bignold-Kyles RLymYC (29.0) 16.0 24.0 69.0 40.0
24th Optimist 6378 Ed Rollestone Newhaven & Seaford Sailing Club 30.0 11.0 (34.0 DSQ) 75.0 41.0
25th Optimist 6179 Hazel Jones Dell Quay SC 23.0 (26.0) 19.0 68.0 42.0
26th Optimist 5472 Mads Fry Christchurch SC 22.0 23.0 (26.0) 71.0 45.0
27th Optimist 5664 Holly  Davies Burghfield Sailing Club (27.0) 21.0 25.0 73.0 46.0
28th Optimist 6302 Jacoby  Keegan Parkstone 21.0 (30.0) 27.0 78.0 48.0
29th Optimist 6038 Oscar Pitman Emsworth 26.0 (27.0) 23.0 76.0 49.0
30th Optimist 6497 Toby Holmes-Ling Newhaven and Seaford Sailing Club 25.0 25.0 (34.0 DNF) 84.0 50.0
31st Optimist 5313 Luke Nash Burghfield (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 102.0 68.0
31st Optimist 6487 Esme Frith Bosham Sailing Club (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 102.0 68.0
31st Optimist 6488 Hallam Frith Bosham Sailing Club (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNC 102.0 68.0

Regatta Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 47, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet SailNo Helm Club R1
   
R2
   
Total Nett
1st Regatta 5960 Zac Shepherd Bosham Sailing Club 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Regatta 5884 Max Slatter Chichester Yacht Club 3.0 4.0 7.0 7.0
3rd Regatta 6129 William Webster Parkstone 5.0 3.0 8.0 8.0
4th Regatta 6084 Eliana Edwards Parkstone Yacht Club 4.0 13.0 17.0 17.0
5th Regatta 6144 Arthur Greaves Papercourt SC 9.0 9.0 18.0 18.0
6th Regatta 5195 Charlie Howard Burghfield 7.0 12.0 19.0 19.0
7th Regatta 5411 Archie Bourne Burghfield SC 8.0 11.0 19.0 19.0
8th Regatta 5049 Isabelle Aston Bosham Sailing Club 16.0 5.0 21.0 21.0
9th Regatta 5943 Edith Ingram Dell Quay Sailing Club 19.0 6.0 25.0 25.0
10th Regatta 5834 Ethan Hill Dell Quay 6.0 19.0 25.0 25.0
11th Regatta 5224 Ella Jones Dell Quay SC 17.0 8.0 25.0 25.0
12th Regatta 6271 Dirk Rogers RLYC 15.0 10.0 25.0 25.0
13th Regatta 6276 Francesca New Christchurch SC 2.0 26.0 28.0 28.0
14th Regatta 6042 Oliver McCormick PYC 22.0 7.0 29.0 29.0
15th Regatta 6450 Harry Baddeley RLymYC 10.0 20.0 30.0 30.0
16th Regatta 5125 Daisy Timberlake Bosham Sailing Club 13.0 17.0 30.0 30.0
17th Regatta 5981 Henry Camm Warsash Sailing Club 30.0 2.0 32.0 32.0
18th Regatta 5289 Emily Brushett RSYC 18.0 15.0 33.0 33.0
19th Regatta 5666 Ethan Sparkes Dell Quay s 11.0 24.0 35.0 35.0
20th Regatta 6484 Ella Cumming Warsash Sailing Club 26.0 14.0 40.0 40.0
21st Regatta 5201 Alex Sydenham DQSC 12.0 29.0 41.0 41.0
22nd Regatta 5466 John  Stokes Felpham Sailing Club 14.0 27.0 41.0 41.0
23rd Regatta 5164 Seb Davies Warsash SC 21.0 22.0 43.0 43.0
24th Regatta 5908 Madeleine  Greaves Papercourt Sailing Club 28.0 16.0 44.0 44.0
25th Regatta 6381 Max Bromilow Parkstone 20.0 28.0 48.0 48.0
26th Regatta 5302 Bas Bush Chichester 23.0 25.0 48.0 48.0
27th Regatta 5015 Henry Checksfield Burghfield SC 27.0 23.0 50.0 50.0
28th Regatta 6248 Thomas Strong Burghfield SC 33.0 18.0 51.0 51.0
29th Regatta 5012 Eloise Bignold-Kyles RLymYC 31.0 21.0 52.0 52.0
30th Regatta 6074 Lucy Pitman Emsworth 24.0 32.0 56.0 56.0
31st Regatta 4748 Scarlett Price RVYC 25.0 34.0 59.0 59.0
32nd Regatta 6426 Jasmine McQuillin Spinnaker 32.0 30.0 62.0 62.0
33rd Regatta 6342 Archie Barber HRSC 29.0 39.0 68.0 68.0
34th Regatta 5988 William Bourne Burghfield SC 37.0 31.0 68.0 68.0
35th Regatta 4871 Daisy Evans RVYC 34.0 37.0 71.0 71.0
36th Regatta 4856 Jacob Davies Warsash SC 35.0 36.0 71.0 71.0
37th Regatta 4944 Florence Ingram Dell Quay Sailing Club 40.0 33.0 73.0 73.0
38th Regatta 5777 Finnlee Leigh-Anderson Christchurch SC 39.0 35.0 74.0 74.0
39th Regatta 5883 Hector Davies RLymYC 36.0 38.0 74.0 74.0
40th Regatta 4512 Samuel Osborne Royal Victoria yacht club 38.0 43.0 81.0 81.0
41st Regatta 5501 Jonny Rogers RLYC 41.0 40.0 81.0 81.0
42nd Regatta 4183 Nia Mecklenburgh Keyhaven 43.0 41.0 84.0 84.0
43rd Regatta 5788 Alex  Breese RLymYC 42.0 42.0 84.0 84.0
44th Regatta 4771 Isla Hill Dell Quay 44.0 44.0 88.0 88.0
45th Regatta 6024 Pippa Shepherd Bosham Sailing Club 46.0 45.0 91.0 91.0
46th Regatta 5107 Lauren Barber HRSC 45.0 48.0 DNC 93.0 93.0
47th Regatta 5719 Beau Hancock Chichester 48.0 DNF 48.0 DNS 96.0 96.0

http://www.cyc.co.uk


cycresults@btinternet.com

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com